Takarítás, tisztaság

Ezen az oldalon, néhány takarítási, tisztántartási ötletet olvashatsz, amit a hosszú évek alatt összegyűjtöttem. Ma már nagyon sok modern tisztítószer van forgalomba, de ha nem akarsz túl sok vegyszert használni, akkor még ott vannak a régi, nagyanyáink által használt tisztítószerek. Itt találhatsz edények, bútorok tisztításáról, kisebb javításáról, fürdőszoba tisztántartására ötleteket, praktikákat részben vegyszermentesen.

Mindenkinek van kitől tanulni, gyűjtögetni – édesanyától, anyóstól (nem mindegyik rémes, ahogy sokan tartják). Az enyém például mind a kettő a nagyon jó anyósok közé tartoztak (nekem kettő jutott!). Mindkettőtől sokat tanultam és nem utáltak ki a családból, ha nem tudtam valamit és kérdeztem. Tisztelem és szeretem őket.  Az első anyósomtól tanultam meg sok étel elkészítését. Na nem azért tőle, mert édesanyám nem tanította meg, hanem mert lánykoromban nem érdekelt.  Tudtam főzni az alapokat, mindennapi ételeket, de igazából asszonyként tanultam meg. Van mindenkinek idősebb testvére, rokona, kedves szomszédja, barátnője, akiktől sok praktikát lehet tanulni és tovább lehet adni a tudást a fiatalabbaknak. 

Nem kell sok tisztítószer, felesleges. Jó minőségű mosogató, univerzális tisztítószer, ecet, citrom, só, eseteg zsíroldó, bútortisztító. Puha rongy, szivacs, használt fogkefe, körömkefe, papírtörlő, felmosó.
Viszont, ha lehetőséged van egy gőztisztítót vásárolni, az nagyon megkönnyíti a munkádat. Már lehet kapni nagyobb áruházakban is, és nem is drága. A radiátort például nem kell fogkefével végig sikálnod, nem úszik a lakás tőle. Egyszerűen átfújod a gőztisztítóval, majd szárazra törlöd. Esetleg, ha a konyhában van a radiátor, mosogatószeres vagy tisztítószeres szivaccsal törlöd át, ha erősebb a zsíros lerakódás. Használhatod a gőztisztítót ajtó, harmonika ajtó, csempe, padlólap tisztítására is. 

Minden takarításnál, ha vegyszert használsz, figyelj a szellőztetésre! Ne használj egyszerre többfajta vegyszert, mert súlyos balesetet okozhat. Ha az egyik nem válik be, először alaposan öblítsd át amit tisztítottál, engedj a lefolyóba sok vizet, hogy elvigye az előző vegyszert és csak ezután használd a másikat!

Elektromos gépeket mindig áramtalanítva tisztítsd! Nem elég, ha ki kapcsolod, húzd ki a dugaljzatból!

Ablaktisztítás

Használj alkoholt és ecetet. Külön-külön is használhatod őket, de együtt hatásosabb. Szórófejes flakonba önts egy dl 10%-os ecetet és egy evőkanálnyi alkoholt (gyógyszertárba beszerezhető) és 4 dl vizet. Mivel nem lehet eltárolni, csak annyit készíts belőle, amennyi el fogy. Puha rongy, vagy a jól bevált újságpapírral fényesítsd át az ablaküveget, vagy tükröt.

Szőnyegtisztítás

Porszívónál többet ér, ha az udvaron ki tudod porolni, vagy rázni. Ha túl nagy a szőnyeg, vagy padlószőnyeged van, esetleg nincs udvarod, akkor a következőt ajánlom: sóval, vagy szódabikarbónával szórd be a szőnyeget, seprűvel, vagy partvissal jól dolgozd bele. Fél óra múlva alaposan porszívózd ki.

Bútorápolás

Fényes legyen a bútor

Ha a készen vett bútorápolóhoz egy kávéskanál ecetet keversz, ragyogó lesz a bútorod.

Hogyan távolítsuk el a politúrt

Egyenlő arányban keverj össze ecetet és vizet, nedvesíts be vele egy puha ruhát és töröld át a bútort. Tiszta ruhával töröld szárazra.

Hogyan fényesítsd ki a faragott bútort

A bútorfényezőt egy puha fogkefével, vagy ecsettel kend fel a bútorra.

Nádfonatú szék

A nádfonatú szék ülését locsold meg forró vízzel, és a napon szárítsd meg. Ha teljesen megszáradt, kend be lehelet vékonyan olcsó krémmel, ami nem színezi a bútort, de beszívódik a fonatba. Nem fog megrepedezni.

Cigaretta kiégette a bútort

Égett lyukat pecsétviasszal is kijavíthatod. Dekorációs üzletben kapható több színben. Az elszenesedett részt óvatosan kapard le. Egy kés fokán melegíts pecsétviaszt, majd tömd be a viaszt lyukba. Finoman, de gyorsan simítsd el.

Olyan helyen, ahol nem látszik, dörzspapírral dörgölj le egy kevés, lisztszerű port. Keverd össze kevés színtelen lakkal. A körömlakk is megfelel. Óvatosan simítsd a lyukba, körmöddel simítsd el.

Fára ragadt papír

Soha ne kapargasd késsel! Cseppenként tegyél étolajat a papírra, hagyd rövid ideig hatni, majd puha ronggyal töröld át, nehogy elszíneződjön a bútor. Addig ismételd, amíg a papír lekopik.

Régi matricát kend át többször ecettel, hagyd rajta, míg felázik, majd puha ronggyal óvatosan töröld le.

Sok helyen van fából készült bútor. Ehhez is találtam ötletet, nem tudom jók-e, ezeket nem próbáltam.

Ha a bútor felülete megkarcolódik

Szabály. Mindig az erezet irányában haladjunk a javításnál!

Diófabútor: hámozz meg egy friss mogyorót, vágd félbe a szemet és dörzsöld be vele a karcolást.

Mahagóni bútor: a karcolást sötétbarna színű ceruzával, vagy barna viasszal húzd át, utána fényezd le.

Vörös mahagóni bútor: a karcolásra finom ecsettel vigyél fel jódtinktúrát.

Juharfa bútor: vattadarabkával kenj rá azonos arányban kevert jódtinktúra és denaturált szesz keverékét. Szárítsd meg, vékonyan kend át viasszal és fényesítsd ki.

Ébenfa bútor: fekete cipőpasztával, szemöldökceruzával, vagy fekete színes ceruzával javíthatod.

Teakfa: a karcolást nagyon óvatosan dörzsöld be finom fémgyapottal és utána kend át terpentin és lenolaj keverékével.

Világos fa: fényes felületeken színtelen cipőkrémmel kend be a karcolásokat, láthatatlanná válnak. Eltűnik a karcolás, ha egy fél dióval kened be.

Minden kisebb karcolás láthatatlanná válik, ha fehér vazelinnal kened be. Hagyd 24 órát, majd dörzsöld bele a fába, a maradékot pedig töröld le. Ezután a szokásos módon fényezd át a bútort.

A nagyobb karcolásokat megfelelő színű, jó minőségű színes krétával satírozd be, majd vond be színtelen körömlakkal.

Vízfoltos a bútor

Vizes ruhára tegyél kevés fogkrémet és dörzsöld át a foltokat. Makacsabb foltoknál víz és kevés szódabikarbóna keverékével kend át a foltot.

Fényezett bútorról a régebbi vízfoltokat először só és étolaj keverékével kend át, néhány perc múlva töröld le, majd bútortisztítóval fényesítsd ki.

Egyéb foltok

Fényezett, világos bútorról, asztallapról a gyümölcs- és borfoltot eltüntethetjük, ha egy-két zsemlét megforrósítasz a sütőben, széttöröd, és ezzel dörzsölöd át a bútort, amíg a folt eltűnik.

Bútorról a festéket hajolajjal áztathatod le.

Márványlap

Frissen felvágott citromra szórj kevés sót, gyengéden dörzsöld át a foltot. Csak finoman, nehogy elveszítse a fényét. Vízzel és szappannal mosd le.

Víz és szódabikarbóna keverékével is át kenheted a foltot. Néhány perc múlva mosd le.

Gyertya került a fa bútorra

A viaszt lágyítsd meg hajszárítóval, majd papír zsebkendővel apránként töröld le. Utána ecetes vízzel öblítsd le.

Műanyag felület ápolása

A fényét vesztett műanyaglap ismét fényes lesz, ha autófényező viasszal átkened.

Fogkrémmel kend be és fényesítsd ki.

Üvegből készült asztallap tisztántartása

Kevés citromlevet kenj papírtörölközővel az üveglapra. Szárítsd meg, majd újságpapírral fényezd át.

Fogkrémmel a kisebb karcolásokat el tudod tüntetni.

Krómfelület tisztítása

Nem karcolódik meg, sima és csillogó lesz, ha szalmiákszeszes kendővel töröld át.

Enyvmaradék eltüntetése

A ragasztóanyag maradékát arckrémmel, margarinnal, vagy étolajjal áztathatod fel.

Fonott bútor

Nem sárgul meg a nádfonat, ha időnként átmosod langyos sósvízzel.

A fonat nem szárad ki, ha nyaranta nagyon vékonyan bekened egy nem színeződő, olcsó krémmel és átdörgölöd.

A fonatos bútoroknak télen is szükségük van nedvességre. Időnként fújd be vízzel a virágpermetezőből.

Műanyag kárpit

  • Műanyag kárpitot vagy huzatot soha ne zsírozd, mert megkeményedik. Szódabikarbónás vagy ecetes oldatba mártott durva anyaggal vedd ki a foltokat, majd mosd át nagyon gyenge mosogatószeres vízzel. A különböző zsírok, kozmetikumok is keményítik a műanyagot, ezért gyakrabban tisztítsd az erősen igénybevett kárpitot.

Bőrkárpit kezelése

Tisztítsd meg nedves kendővel, és ha van, bőrzsírral.

A régi zsírosodást mosd át enyhe ecetes vízzel. 1:1 arány. A foltokat hetente egyszer lenolajban áztatott kendővel töröld le.

A bőrből készült bútort lenolajba mártott vászondarabbal portalanítsd.

1 rész ecet és 2 rész lenolaj keverékével rendszeresen kend át a bőr bútort, nem töredezik meg.

Vérfolt a kárpithuzaton

A vérfoltot azonnal kend be burgonyalisztből és hideg vízből álló keverékkel. Ha nincs otthon, akkor a reszelt burgonya leszűrt, tömény levét használd. Gyengén dörzsöld  be, majd tedd ki a napra. Száradás után keféld ki a kárpitot. Ha szükséges, ismételd meg.

Zsír és olajfolt eltávolítása

A zsírfoltra azonnal szórj sót. A só beszívja a zsírt és nem hagy foltot.

Megszórhatod a foltot hintőporral, vagy burgonyaliszttel. Jól dörzsöld bele, hagyd rajta, amíg beszívja a zsírt. Keféld ki és dörzsöld át nedves kendővel.

A kárpitos bútor tovább marad tiszta, ha időnként ecetes vízzel végig keféled.

Hatásos kárpittisztító

Fél csésze enyhe mosószert önts két csésze forró vízbe. Hagyd kihűlni, míg meg nem dermed, majd habverővel verd fel kemény habbá. Tökéletes tisztítószer.

Kanapé, vagy fotel tisztítására szódabikarbónát használj. Szórd a kárpitra, kefével kicsit dörzsöld bele, várj fél órát, majd porszívózd ki.

Folt eltávolításra használd a fél citrom levét és egy teáskanálnyi szódabikarbóna keverékét. Kicsit súrold át a foltot. Garantáltan eltűnik.

 

Mire használhatod még a mikrohullámú sütődet? 

A mikrohullámú sütő szinte minden háztartásban ott van, még akkor is, ha csak egy egészen csöppnyi konyhának jutott benne hely. Nem is csoda, hiszen a készülékkel sok dolog gyorsabb és egyszerűbb lett, de gondoltad volna, mi mindenre használhatod a mikródat? Mutatunk néhány trükköt, amit eddig talán nem is hallottál.

 

A mosogatószivacson gyorsan elszaporodnak a kórokozók, de ezeket rövid úton elpusztíthatod, ha a szivacsot egy percre a mikróba dobod.

A hullámok hatására a fertőzéseket okozó bacik azonnal elpusztulnak, de ne hagyd felügyelet nélkül a sütőben forgó szivacsot, hiszen mégis csak egy éghető anyagot teszel a mikróba – fő az óvatosság!

 

Ismered azt az érzést, amikor mindegy, hogy mi, csak édesség legyen, és most azonnal kell?

Fogj egy bögrét, keverj össze benne négy evőkanál lisztet, egy mokkáskanál sütőport, négy evőkanál cukrot, két evőkanál kakaóport, három evőkanál tejet, három evőkanál olajat és egy tojást, aztán dobd a mikróba három percre, és már kész is a sütid! Sodóval, lekvárral, gyümölccsel vagy befőttel tökéletes elsősegély édesség utáni vágyódásra.

Azt tudjuk, hogy ha a csokit a nyílt láng felett próbálod felolvasztani, akkor szinte biztos, hogy odaég az alja, de nem csak a vízgőz lehet a megoldás.

A csokoládé olvasztás közben a mikróban sem fog odakozmálni, elég, ha néha kiveszed és megkevered, hogy tökéletesen krémes, folyékony csokoládét kapj.

 

Ahhoz, hogy a nyers tészta megkeljen, egyenletes melegre van szükség, és ezt persze nem mindig egyszerű biztosítani. Gyorsabban és nagyobbra is kel a tészta, ha 80 W-on, nyolc percre beteszed a mikrohullámú sütőbe.

A tetejét takard le nedves konyharuhával, így nem szárad ki, és nem is ragad hozzá a dagadó tészta a textíliához.

Te is meg szoktál küzdeni a citrusfélék kifacsarásával, ráadásul a végén még érzed is, hogy maradt bent egy kis adag, de akárhogy préseled is, sehogyan sem sikerül kinyerned a gyümölcsből?

Facsarás előtt dobd a citromot vagy narancsot 20 másodpercre a mikróba, és könnyebben, több levet csavarhatsz ki belőlük.

Hogyan kerül a szemfesték meg a körömlakk a konyhába, főleg, ha már beszáradtak? Nem, nem a szemetest kell megcéloznod velük, dobd be őket egy fél percre a mikrohullámúba, és máris újra használhatóak.

Arról persze előbb bizonyosodj meg, hogy a csomagolásuk nem tartalmaz fémet, mert akkor nem kerülhetnek a mikrohullámú sütőbe!

Forrás: bien.hu

 

Edények tisztántartása

Zománcos edények

Zománcos edényeinket is fel kell avatnunk, hogy tartósabbak legyenek. Tedd majdnem tele vízzel, tégy bele sót és kevés ecetet, és forrald fél óráig. Hagyd kihűlni a vizet az edényben.

A zománcedények súrolására is jobb, ha csak sót használsz, nem veszíti el a fényét.

Ha megbarnul a zománcozott edényed belseje, főzz benne nyers burgonyát, hagyd benne egy napig, majd újra forrald fel. Csillogni fog.

A lerakódott vízkőtől 10%-os ecetes oldattal szabadíthatod meg lábasaidat. Szódás vízzel mosd ki, majd forró vízzel öblítsd át.

Ha oda égett az étel, a serpenyő alját hintsd be vastagon sóval, hagyd néhány óráig állni, ezután könnyen le tudod tisztítani.

Alumínium edény

Újra csillogni fog az alumínium-edényed, ha sok almahéjat főzöl benne.

Üvegpoharak

Fényesek lesznek üvegpoharaid, ha sós vízben mosod el és hideg vízzel ki öblíted.

Egymásba szorult üvegpoharaid szétválasztását ne erőltesd. Önts hideg vizet a felső pohárba, az alsót pedig állítsd meleg vízbe

Palacsintasütő

Vas palacsinta sütődet használat után mosd el, töröld szárazra, és kend be vékonyan olajjal. Nem rozsdásodik meg. Mielőtt használni akarod, mosd el, mert az olaj megavasodhat közben.

Bogrács

Bográcsot fahamu és olaj keverékével dörgöld át, majd puha ronggyal fényesítsd át.

A bekormosodott bogrács alját zsírral kend be, feloldja a kátrányrészecskéket. Alaposan dörzsöld át – ne fém súrolóval! -, majd meleg mosogatószeres vízzel mosd át.

Tisztára mosott bográcsodat kend át vékonyan zsírral, vagy olajjal, nem rozsdásodik meg.

Kés

Rozsdás kést petróleumba mártott parafa dugóval tisztíthatod meg.

A megfeketedett késeket homokos burgonyaszelettel dörgöld át, újra szépek lesznek.

Húsdaráló

Húsdarált ne szárítsd tűzhelyen, mert a kés éle eltompulhat. Darálás után tekerj át rajta tiszta papírt.

Ha darálódat fűszerek darálására is használod, akkor átvehetik egymás szagát. Ne mosd el vízzel, hanem egy-egy fűszer ledarálása után 1-2 evőkanál sót darálj át rajta.

Fa vágódeszka

Világosabbak maradnak, ha használat előtt hideg vizet engedsz rá. Telítődik vízzel és kevésbé szívja magába a szagokat és a színeket.

A vágódeszkáról és a fakanálról a hagyma és egyéb zöldfélék szagát eltüntetheted, ha elmosás után sót szórsz rá és állni hagyod kb. 10 percig. Öblítsd át meleg vízzel és szárítsd meg..

Kávéfőző

A kávéfőződet ne mosd el, csak kívülről töröld át nedves ruhával, ne legyen kávéfoltos, majd száraz selyempapírral töröld át.

Termosz

Ha termoszodnak szaga van, szódabikarbónás vízzel mosd ki, majd alaposan öblítsd át. Ne tárold bedugaszolva. A dugóját sós vízben forrald át, szagtalan lesz.

Tisztítószer helyettSzódabikarbóna

A szódabikarbóna, más néven nátrium-hidrogénkarbonát, azaz nátrium-bikarbóna, enyhén lúgos kémhatású, vízben jól oldódó só.
Hidrogén-karbonát ionból
(HCO3-), és nátrium-ionból (Na+) áll. Semlegesíti a savakat, közben szén-dioxid szabadul fel. A szódabikarbónát leginkább tisztításra és fertőtlenítésre használjuk, de a kellemetlen illatok megszüntetésére és folteltávolításra is használható.
A szódabikarbóna sok más tisztítószerrel ellentétben a környezetre ártalmatlan. Sok mindenre felhasználható készítmény.

a konyhában

Gyümölcs:  1 liter víz és 1-2 evőkanál szódabikarbóna keverékével mosd meg. Minden koszt le szed a gyümölcsről.
Zsíroldás: a mosogatószerhez adj 2 púpozott evőkanál szódabikarbónát, az edényekről könnyebben le oldódik a zsír.
Kávé, tea foltok: 1 liter meleg vízben oldj fel negyed csésze szódabikarbónát és áztasd egy ideig. Makacs foltoknál egy éjszakát áztasd a keverékben.
Mosogatószivacs:  felfrissítheted, ha 1 liter meleg vízben 4 evőkanál szódabikarbónát feloldasz és a szivacsot egy kis ideig beleáztatod.
Leégett étel:  tégy bele szódabikarbónát és vizet, majd forrald egy ideig.
Sütő: szórj az aljára szódabikarbónát, kicsit vizezd meg, hagyd egy éjszakára a sütőben. Reggelre feloldódik és csak ki kell törölni.
Vágódeszka:  dörzsöld át szódabikarbónával, majd öblítsd le. Szagtalan lesz a deszkád. 
Műanyag vágódeszkádon az elszíneződött foltokat kend be vízzel pépesre kevert sütőporral vagy szódabikarbónával, majd hagyd hatni egy éjszakát.

Hűtő: tegyél az egyik polcra nyitott dobozban szódabikarbónát, semlegesíti a szagokat.
A hűtő tisztításakor szódabikarbónás vízzel mosd ki, fertőtlenít és szagtalanít.
Szemetes: szórj egy kevés szódabikarbónát a kukába, minden szag elillan.

mosásnál

Függöny fehérítés: 10 liter vízben oldj fel 50 dkg szódabikarbónát, majd áztasd bele a függönyöket néhány órán keresztül . Ezután mosd ki a szokott módon. A gépbe szórj fehérítő sót, vagy  bóraxot.
Ha a cigarettafüsttől besárgulnak a függönyök, akkor fél kiló sót szórj meleg vízbe, és néhány órán keresztül áztasd bele a függönyöket, majd mosd ki a szokott módon. 
Mosószer hatékonysága: folyékony mosószeredhez adj fél csésze szódabikarbónát, erősebb lesz a mosószer hatása.
Babaruhák: makacs foltokhoz adj fél csésze szódabikarbónát a folyékony mosószerhez.
Textil pelenka: 2 liter víz és fél csésze szódabikarbóna keverékébe áztad a pelenkát, egy éjszakán keresztül.
Folteltávolítás: 4 evőkanál szódabikarbóna és 1 liter meleg víz keverékébe áztasd be a foltos ruhát.
Sportcipő szagtalanítása: este szórj a cipőbe szódabikarbónát, reggel szórd ki a cipőből. Eltűnik a kellemetlen szag.

Szőnyeg felfrissítése: szórd be alaposan a szőnyeget szódabikarbónával, hagyd rajta egész nap, vagy éjszaka, majd porszívózd ki.
Ruhásszekrény szagtalanítása: nyitott dobozba tegyél szódabikarbónát, csepegtethetsz bele kevés illóolajat. A szódabikarbóna szagtalanít, az illóolajtól kellemes illata lesz a ruháknak.

Ecet

Szagtalanítás

Hűtőben, kamrában, szemetes kuka kiürítése utáni kellemetlen szagot eltüntetheted egy gyors ecetes vizes lemosással. Ha a kezed is kellemetlen szagú maradt a takarítás után, ecettel eltüntetheted. Az almaecet a leghatékonyabb.

Piszkos asztalt, konyhapultot fújd be vízzel hígított és permetezőbe tett ecettel. Ne használd túl töményen, nagy koncentrációban, mert káros lehet a bútor anyagára. Ha nem szereted az ecetszagot, utána jól szellőztess ki, vagy néhány csepp illóolajat szórj szét a levegőben, máris semlegesíted az erős ecetszagot.

Üveg, tükör

Vízben hígított ecettel töröld át az ablaküveget, tükröt, díszítésre szánt üvegeket, ragyogni fognak.

Fürdőszoba

Használj ecetes vizet a fürdőszobád tisztítására. Felesleges drága tisztító-fertőtlenítőszerekre ki adni a pénzt. Ráadásul antibakteriális hatása gátolja a penész újabb megjelenését.

Darázscsípés

A rovarok csípését leghatékonyabban valamilyen savas kémhatású anyaggal tudod csökkenteni, semlegesíteni, erre tökéletesen megfelel az ecet. Néhány cseppet masszírozz a felületre. Ha súlyosabb a csípés, nehezebben szűnik a gyulladás, akkor ismételd meg.

Viszketés

Ha viszket a bőröd, például csaláncsípés miatt, egy kevés ecetet keverj össze szódabikarbónával, ezt kend a viszkető felületre. Csípni fog egy kicsit. Nyílt sebre ne alkalmazd.

Konyha tisztántartása

A fürdőszoba mellett, a konyhában tartózkodunk a legtöbbet. Sajnos, a baktériumok is szeretik ezt a helyiséget. A főzés folyamata megköveteli a tökéletes tisztaságot, ami nem egyszerű feladat.

Konyhaszekrény

A konyhaszekrényekben is meggyűlik a por, hiába van rajta jól záródó ajtó, fiók. Lehetőleg minden nagytakarításkor, a ezeket is alaposan takarítsd ki. Legtöbbször elég egy mosogatószeres, vagy univerzális tisztítószeres áttörlés, esetleg gyenge ecetes vízzel szagtalaníthatod is, de ne felejtsd el utána szárazra törölni.

A fiókokat pakold ki, válogasd át, talán van benne olyan amit nem használsz, esetleg törött, de valamiért vissza pakoltad (jó lesz valamire elven). Ha az evőeszköztartó fiókodban van külön rekeszes tartó, azt egy kefével súrold át.

A szekrényajtókat bútortisztítóval fényesítsd ki. Ne felejtsd el itt is megnézni a használati utasítást, nehogy károsítsa a fényét, vagy anyagát.

Evőeszközök, edények

Mivel rendszeresen használjuk, ezeket többször kell tisztítani. Rozsdamentes nemesfém evőeszközök foltjait citromhéjjal dörzsöld át, majd mosd el őket.

Szemetes

Lehetőleg használj fedeles szeméttartót, és tégy bele szemeteszsákot betétnek. Könnyebb a kukába levitele és nem kell állandóan ki súrolni. Ettől függetlenül, ha tiszta marad is, legalább havonta egyszer fertőtlenítsd ki. A környékét naponta tedd rendbe. Ha lehetőséged van, gyűjtsd a szemetet szelektíven.

Gépek, elektromos eszközök

Tűzhely

A tűzhely lapjáról meleg kávézaccal tudod eltüntetni a zsírfoltokat. Ha kihűlt, tiszta ruhával fényesre dörzsölöd.

Sóval is tisztíthatod a még meleg, zsíros főzőlapot, majd újságpapírral dörzsöld át. Vigyázz, csak a zománcozott főzőlapokra használd!

Levehető gombjait áztasd mosogatószeres vízbe.

A kerámialapos, inox főzőlapokat elég, ha mosogatószeres szivacs (nem dörzsis felével) át törlöd, majd papírtörlővel fényesíted. Vehetsz speciális tisztítószert hozzá, de azok sajnos elég drágák.

Mikrohullámú sütő

Ha rendszeresen használod a mikrót, elkerülhetetlen, hogy ne kerüljenek makacs szennyeződések a belsejébe. A takarítás sokkal egyszerűbb lesz, ha egy fél citromot felkarikázol, beledobálod egy tányér vízbe, és a vizet felforralod a mikróban. A kicsapódó citromos gőz feloldja a zsíros szennyeződéseket, amiket így már egyszerűen kitörölhetsz, fertőtlenít, ráadásul kellemes illatot is hagy maga után.

Mosogatószeres szivaccsal minden használat után töröld át, majd papírtörlővel, vagy puha ruhával szárítsd meg.

Használj mikrohullámú sütőbe való tetőt a szétfröccsenés ellen.

Sütő

Ha időd van, akkor használat után töröld át (miután kihűlt), mert akkor a következő sütésre nem felejtődik benne a lecsöppent étel és nem ég rá az aljára. Ha véletlenül ez mégis elmarad, akkor is legalább havonta egyszer tisztítsd ki. Kend be a foltot mosogatószeres vízzel, majd kapcsold be a sütőt 50 fokra, míg a ragacs fel nem puhul.

A tepsiket is minden használat után mosd el, ha nagyon leragadt, akkor tegyél bele vizet, önts bele kevés mosogatószert és tedd vissza a forró sütőbe. A mosogatószer felpuhítja a leragadt ételt. Ha kisebb a tepsid, akkor megfelel a főzőlap is.

Páraelszívó

Ezt se hagyd ki a nagytakarításkor. Ha le lehet venni róla az alsó rácsot, a kihúzható terelőt, akkor könnyű a dolgod. Tömény mosogatószerrel alaposan töröld át, vagy ha használsz zsíroldó vegyszert, akkor fújd be és hagyd állni. Ezután csak mosogatószeres vízzel elmosod, majd öblíted és szárazra törlöd. Mehet vissza a helyére.

A cserélhető filtert ne felejtsd el ki cserélni. Boltokban lehet kapni nagyobb méretű filtert, amit méretre vághatsz. Nem árt, ha néha soron kívül ellenőrzöd a telítettségét, mert ha nagyon elkoszolódik, már többet árt, mint használ.

Hűtőszekrény

Ha véletlenül ki ömlik, rá ragad valami a rácsra, vagy üveglapra, azonnal töröld le. A hűtőszekrény tisztításánál is használj ecetes-vizes lemosást. Fertőtlenít és szagtalanít.

Hűtő szagtalanítására segít, ha a lemosó vízbe egy csésze vízben sütőport, vagy szódabikarbónát feloldasz.

Fagyasztószekrény, láda

Lehetőleg olyan időpontot válassz, amikor kevés fagyasztott termék van benne és nincs nagyon meleg. Gyorsíthatod a leolvadást, ha forró vizes lábost teszel a polcára és rá csukod az ajtót. Én például hajszárítóval szoktam felolvasztani, ahol vastagabb a jégréteg. Gyorsan fellazul és szinte egyben le lehet venni a jéglapot. Ha fagyasztószekrényed van, ne felejts el az ajtó elé tenni egy rongyot, mert az olvadó jég ki folyik. Ha leolvadt, ecetes vizes lemosás, majd szárazra törlés után már kapcsolhatod is vissza.

Ne felejtsd el a hűtőszekrényed külsejét is mosogatószeres vízzel le törölni. Ha tudod, akkor alatta is moss fel akár a szekrény arrébb tolásával, vagy egy lapos takarítóeszközre erősített pamut zoknival.

Mosogató

Minden használat után mosd ki és töröld szárazra. Vízkőmaradványokat ecettel távolíthatod el. A csapok tisztításához használhatsz fogkefét. A lefolyóba rendszeresen önts lefolyótisztítót, ami a zsíros lerakódásokat feloldja.

Padló

Felmosás előtt mindig seperj össze, vagy porszívózz fel. Ha rendszeresen, naponta főzöl, esetleg többször is, és ha lehetőséged van, akkor naponta moss fel. Zsírfoltokat óvatosan kapard fel. A felmosó vízbe tegyél kevés ecetet, nem lesz csíkos a padlód. Ha a zsír kifröccsen a padlóra, azonnal önts rá egy kevés hideg vizet, vagy tégy rá jégkockát. Megdermed a zsír és könnyebb felszedni. Érdemes a tűzhely, mosogató elé tenni egy olcsóbb szőnyeget, rongyszőnyeget. Csak be dobod a mosógépbe és hamar megszárad.

"Ahol érvényesül az a mondás, hogy ha négy keze lenne is a háziasszonynak, gyakran még az is kevésnek bizonyulna."