Jó, ha tudod...

Ezeken az oldalakon találsz néhány konyhai, főzési, háztartási
praktikákat, melyeket az évek alatt összegyűjtöttem és használom is. Folyamatosan bővítem, hiszen mindig van mit változtatni, még a konyhában is. Az újabbakat mindig előre teszem a fejezeteknél, az egyszerűbb kezelés miatt.
                              

Tejfélék

  • Forraláskor összement tejet lehűtve, habaráshoz használom.
  • Ha nem sikerül a tejszínt habnak felverni, tejfölként használom.
  • Ha viszont túlverem, a folyékony részét habaráshoz használom, a visszamaradt vajat pedig vajként fogyasztom.
  • Tejföl helyett kefírt, aludttejet, vagy joghurtot is használhatsz, de ha egyik sincs otthon, 1 dl tejet simára keversz egy mokkáskanál liszttel, pár csepp citromlével.

Finomabb, könnyebb lesz a palacsinta, ha először a sárgájával kikevered a tésztát, majd óvatosan hozzá teszed a felvert tojásfehérjét.

Tojás

  • tojáshab nem esik össze, ha felverés előtt, kevés cukrot keversz bele
  • tojásrántotta készítésénél, ha például teszel bele szalonnát, hagymát, stb., mire a tojást bele teszed, nyugodtan lezárhatod a tűzhelyet, mert az edény már annyira felforrósodott, hogy a tojás megszilárdul. Így nem lesz túl kemény és nagyon nem is ragad le. Főleg, ha már kicsit kopottabb a serpenyő.
  • tojáshoz tegyél egy kevés tejszínt vagy tejfölt, lágyabb lesz tőle a rántottád.

Gépek a konyhában

Ma már szinte minden háztartás fel van szerelve jó minőségű, sokat tudó konyhai gépekkel. Használd a gépeket!

Legtöbb háztartásban a konyhai gépek kényelmesen pihennek a szekrényben, polcon. Nem használjuk őket, mert macerás elmosni, elő kell pakolni  a felső polcról. Hidd el, sokkal könnyebbé, gyorsabbá teszed a házi munkát, ha a sűrűn használt gépeket ki teszed a pultra, vagy gyorsan elérhetővé teszed a szekrényben. Minden hosszadalmas, macerás folyamatot el lehet végeztetni a konyhai robotgéppel. Ráadásul nem lesz tele a konyha hagyma szaggal, nem vágod el az ujjad a petrezselyem aprításakor.

Nem kell félni az elmosogatásától, hiszen ha zöldség, gyümölcs aprítására, passzírozására használod, csak meleg vízzel el kell öblíteni és szárazra törölni. 

  • A konyhában is sok olyan gépet használunk, melyek az idő nagy részében készenlétben állnak a pulton. Nyugodtan húzd ki, hiszen ilyenkor is fogyasztanak.
  • Ha teheted, kézi mosogatás helyett használj mosogatógépet. Ez egyrészt könnyebb, másrészt a vízfelhasználása sokkal optimálisabb.
  • A sütőt nem kell előmelegíteni, csak ha a recept kimondottan ezt írja elő. Ha kelt tésztát készítesz, akkor a hideg sütőbe tedd, mire felmelegszik a sütő, meg kel a tészta is amennyire kell.
  • A fagyasztónak nem kell -22°C-on üzemelni, mert az optimális, -18°C-os térben is tökéletesen megmaradnak az élelmiszerek. A hűtőd többet fogyaszt, ha üresen működik, ha nem sikerült teljesen telepakolni, akkor a kimaradt helyekre tegyél vizes palackokat.

Kukta

  • Jó minőségű kukta nem éppen olcsó darab, de a kuktával rengeteget spórolhatsz. Ennek oka a zárt működtetés, amit ez az edény lehetővé tesz. Így kevesebb energia szükséges az ételek elkészítéséhez, ami jelentősen befolyásolhatja a rezsiszámla kövérségét. Vigyázz mit teszel bele, mert felesborsót, lencsét tilos! Eltömíti a szelepet.

Olló

  • Legyen a konyhádban egy olló, amellyel bármit fel tudsz vágni, aprítani, az egyben sült húshoz használt kötöző spárga elvágásától kezdve a petrezselyem aprításáig. Ha van lehetőséged, szerezz be egy ötélű ollót. Kicsit furán néz ki, de nagyon egyszerű a használata és nem kell félned hogy a zöldfűszer mellé a körmöd is levágod. Ráadásul adnak hozzá egy kihúzó eszközt, amivel a fogak közül egyszerűen ki tudod tisztítani a fűszert.

Fokhagymaprés

  • Az egyik legtöbbet használt konyhai eszköz. A benne maradó fokhagyma külső keményebb részét tedd bele egy zárható üvegbe, önts rá olíva, vagy étolajat. Ha szükséged van fokhagyma ízesítésre például salátához, rá öntöd a kellő mennyiséget.

Főzés közben, a tűzhelynél

  • Amikor főzöl, akkor mindenképpen érdemes fedőt használnod, függetlenül attól, hogy milyen ételt készítesz. Mivel a fedő által a hő nem tud távozni az edényből, az étel gyorsabban el fog készülni.
  • Előmelegített sütőt csak akkor használj, ha a recept kifejezetten kéri, egyébként teljesen felesleges.
  • Egyszer szánd rá az időt, hogy megnézd, mikor melegszik a sütő az ideális hőmérsékletre. Az adatokat írd ki egy papírra, és vedd figyelembe, amikor legközelebb használnod, hiszen így is spórolhatsz az energián.
  • A nagy edényeket csak akkor vedd elő, ha tényleg sok ételt készítesz, különben jóval több energia kell azok átmelegedésére, mintha a megfelelő méretet választanád. Ugyanígy ügyelni kell arra is, hogy a nagyobb méretű lángra a nagy edényeket, kisméretűre a kisebbeket tedd. Ellenkező esetben a lángok kicsapnak az edény mellett, és egy csomó energiát elpazarolsz.
  • Bő vízben csak azokat az ételeket főzd, amik összeragadhatnak (pl. tészta), az egy-két adagnyi, mirelit zöldségeket teljesen felesleges liternyi folyadékban párolni.
  • Érdemes időnként vízforralót is használnod, főleg akkor, ha kismennyiségű (1-2 liter) forró vízre van szükséged. Ennek a hasznos eszköznek a használatánál arra kell ügyelned, hogy mindig annyi folyadékot tegyél bele, amennyit fel is használsz a későbbiek folyamán.

Hűtőszekrény használat

  • Amikor új hűtőt veszel, érdemes „A+” típusút választanod, ám ekkor is figyelembe kell venned néhány dolgot. Bár a pluszjelek azt mutatják, mennyire környezetbarát és energiatakarékos az adott készülék, ha több tízezer forinttal drágább, akkor nem feltétlenül térül meg az ára még azelőtt, hogy tönkremenne. Úgyhogy csak óvatosan, az eladó és a fórumozók véleményét figyelembe véve válassz.
  • Ügyelj arra is, hogy ne vásárolj nagyobb hűtőt, mint amire szükséged van. Minél nagyobb a készülék, annál több energiát igényel, s ha nem éri meg fenntartani, akkor pénzkidobás az egész.
  • A hűtő elhelyezésekor figyelj rá, hogy ne süsse a Nap a készüléket, valamint távol legyen a konyhában levő hőforrásoktól.
  • Bár az új hűtőket nem kell olyan gyakran leolvasztani, azért időnként nem árt, ahogy a rendszeres tisztítás sem (hátulról is!), hiszen így fokozható a készülék hatékonysága.
  • Magasabb fokozatra a hűtőt csak a nyári hőségben kell feltekerni, egyébként teljesen felesleges.
  • Sose tegyél be olyan ételt a hűtőbe, ami még meleg, esetleg párolog. Így rontod a készülék hatásfokát, ráadásul a gyorsabb jégképződést is elősegíted.
  • Tanítsd meg gyermekeidet is, hogy nem „ülünk a hűtőajtóban”, hiszen a gyakori és túl hosszú nyitogatás ugyancsak elősegíti a nagyobb mennyiségű energiafogyasztást.

Mosogatógép és mosogatás

  • A leginkább pénztárcabarát mosogatási módszer, ha a mosogató egyik felét megtöltöd forró, mosogatószeres vízzel, a másik oldalát pedig hideg öblögetővel, majd a régi, nagyanyáinknak is jól bevált technikájával tisztítod meg az edényeket. Így garantált, hogy a legkevesebb vizet és energiát használnod el.
  • Ha van mosogatógéped, akkor azzal ugyancsak spórolhatsz, de csak akkor, ha mindig teljesen tele van a készülék, amikor elindítod. Ellenkező esetben nem csak a gép ára, hanem a vízfogyasztás sem térül meg.
  • A mikrót csak akkor használd olvasztásra, ha feltétlenül szükséges. Jobban jársz, ha előző éjszakára kiveszed a mélyhűtőből az ételeket, így lesz idejük felolvadni, de ha véletlenül elfelejtetted, akkor tedd egy tálba a zacskóval együtt, engedj rá vizet. Fél, egy óra alatt ki olvad annyira, hogy fel tudod használni.
  • Mivel hazánk jelentős részében meglehetősen kemény a víz, érdemes rendszeresen megtisztítani azokat a készülékeket, amik vízkövesedhetnek. Így garantáltan növeled a teljesítményüket, miközben az energiafogyasztásuk csökken, vagy nem változik.

Főzés, ételek...

Hagymafélék

  • vöröshagymát mindig megmosva, de héjastul teszem a levesbe, mert a hagyma héjától szép színt kap.
  • A vöröshagymát tedd egy kis időre a hűtőszekrénybe, majd pár percre a fagyasztóba. Nem fogja csípni a szemed aprításkor.
     
  • Fokhagyma préselésénél, a hagyma külső rétegét a prés nem tudja szét nyomni, azt tedd egy kis zárható üvegbe, önts rá olíva, vagy étolajat. Ha csak ízesítésnek kell egy kis fokhagyma íz, az olajjal csak kend meg és nem kell minden alkalommal tisztítgatni. Mindig tudod pótolni, mert a kis darabkákat, csak bele teszed az olajba és máris frissül az íze.
  • A fokhagymagerezdet pucolás nélkül tedd a fokhagymanyomóba, nem kell vesződnöd az eszköz takarításával, és csak a hagyma préselődik ki!
  • Ha fokhagymát tisztítasz, egyszerűbb, ha előtte a kés lapjával megroppantod, utána már puszta kézzel is pillanat alatt le lehet húzni a héját. Még a vékony belső héja is lejön.
  • A hagyma és fokhagyma kellemetlen szagát kávézaccal távolíthatjuk el kezünkről.
  • Ha kevés otthon a fokhagymám, akkor a megtisztított, szétzúzott, majd teljesen ellapított fokhagymára 2 evőkanál vizet öntök, és letakarva 10 percet várok. Az elkészült (tehát már nem fővő) ételbe a levét beleszűröm. Íze így rendkívül intenzívvé válik.
  • Ha lángost sütök és fokhagymával szeretném ízesíteni, akkor az átpasszírozott fokhagymát bele teszem pár kanál vízbe és azt kenem a kisült tésztára.

Hagyma tisztítása, vágása sírás nélkül

Szerencsés helyzetben vagyok, mert nagyon ritkán szoktam „megsiratni” a hagyma tisztítását és felvágását. Ehhez nekem több kiló hagymát kell felvágnom. A legtöbben viszont könnyeznek a hagyma tisztítása közben, pedig kár lenne ki hagyni ételeinkből ezt a finom, és egészséges zöldséget.

Amikor a hagymát tisztítjuk, vagy felvágjuk, megsértjük a külső, húsos rétegét. A hagyma sejtjei rongálódnak a vágástól és felszabadul egy propántial-S-oxid nevű vegyület, amely irritálja a nyálkahártyát. A könnyezést kénsav okozza, amely a propántial-S-oxid levegővel való érintkezésekor képződik. Nem veszélyes a szervezet számára, csak kellemetlen, csípő érzést okoz a szemben.

Pár ötletet közre adok, próbáljátok ki, talán valamelyik beválik.

  • A legegyszerűbb, hogy sírás nélkül vágj hagymát, kinn, a szabad levegőn teszed ezt. A friss levegő, esetleg az enyhe szél elviszi a hagyma szagát és felszabaduló, szétfröccsenő hagymalevet és megússzuk a kellemetlen viszketést, sírást.
  • Sokan a vízcsap alatt tisztítják meg a hagymát, de ez veszélyes lehet, mivel a kés és a kéz vizes lesz, balesetet okozhat.
  • A hagymát tartsd a hűtőben, és mielőtt felvágnád, tedd pár percre a fagyasztóba. A hideg hatására a kémiai folyamatok lelassulnak, nem képződik annyi kénsav, amikor a propántial felszabadul. Ebben az esetben sietni kell a felvágással, hogy a kezedtől ne melegedjen fel a hagyma.
  • Sokan ajánlják, hogy vizet kell a szájban tartani. Ezt nem próbáltam, de nehéz elképzelni, hogy egy kiló hagyma apró kockára vágása közben még arra is figyelj, hogy a szánkban tartsuk a vizet.
  • Sokan ajánlják az úszószemüveg használatát hagymatisztításhoz. Minden oldalon jól zár, de levegővételnél az orrba is kerül a hagyma szagából, ami szintén irritálja az orrodat, szemedet. Ebben az esetben szájon át kell a levegőt venni. 

Hús, hal

Ha darált húsba kevés citromlevet csepegtetünk, sokkal ízletesebb, finomabb ízű lesz.

fasírtot megbolondíthatjuk egy kicsit, ha sütés előtt át kened egy kevés megolvasztott fűszervajjal. Nem csak az illata, de az íze is fantasztikus lesz.

Ha halat vagy húst rántunk ki, a felvert tojásba tegyünk egy kis kanál olajat is, így nem pereg le a zsemlemorzsa.

füstölt hús főzőlevét szűrőn átengedem, és lehűtve, csavaros tetejű üvegben tárolom. Sokféle étel ízesítéséhez kiváló. A fagyasztóba is el lehet tenni kis adagokba, akár a jégkockatartó rekeszeiben is.

velőscsont mindkét végét erősen megsózom, így a velő nem fő ki belőle. Ha fagyasztva teszed a hideg vízbe a velőscsontot, akkor nem kell be sózni, nem fog ki jönni a csontból.

 

rántott pulyka-, vagy csirkemellszeleteket különlegessé lehet tenni egy kis kókusszal. A felvert tojáshoz önts egy kevés kókusztejet (nagyobb áruházakban, ázsia boltokban lehet kapni), a panírozómorzsához pedig keverj kókuszreszeléket. Ha mazsolás rizzsel tálalod, még izgalmasabb lesz.

Ha az étel ízét hangsúlyosabbá akarod tenni…

  • Ha húslevest főzöl és a leves ízét szeretnéd erőteljesebbé tenni, akkor a húst hideg vízbe tedd főni, ha viszont zamatosabb, szaftosabb husit szeretnél, a forró vízbe tedd.
  • Az édes ételek finomabbak lesznek, ha csipetnyi sót teszünk hozzá. Például a sütemény tésztájához.
  • A sós ételekhez viszont, egy pici cukrot adjunk.
  • Ha az ételhez ecetet kell adni, akkor tegyél bele kevés cukrot is. Óvatosan, mert sem az ecet, sem a cukor ízének nem szabad érződnie.
  • A rántással nem csak sűrítjük az ételt, hanem ízesítjük is. A lisztet mindig a meleg zsiradékba tedd, és az étel jellege szerint világosra, vagy barnára pirítjuk. A hüvelyeseknek, káposztának, vagy savanyú tojásnak barnább rántást készítsünk. A zöldbabfőzeléknek, a mártásoknak viszont világosabbra pirítsuk. Ha kész a rántás, szükség szerint tegyük bele a köménymagot, petrezselymet, hagymát, pirospaprikát stb.

Ha a mártás túl híg lett…

  • Egy kávéskanál lisztet (rizsliszt, vagy burgonyaliszt) egy csésze hideg vízben simára keverjük, majd lassan bele csorgatjuk a mártásba. Felforraljuk. Ha nem akarunk lisztet használni, akkor a vízbe púpozott kávéskanál keményítőt tegyünk. Ugyanúgy kezeljük, mint a lisztes változattal.
  • Kevés burgonyapüréport  is keverhetünk az ételbe, hogy sűrűbb legyen.
  • Ha az étel jellege engedi, továbbforralással is sűríthetjük. Ha viszont tojássárgája van benne, ezt ne tedd, mert összefut a forralásnál.

Ha sűrű a mártás…

  • Hígíthatjuk mártásunkat húslevessel, tejjel, tejszínnel, vízzel, vagy más folyadékkal, a mártás jellegétől függően. 

Ha a mártás világosra sikerül...

  • Készítsünk kevés rántást, de a lisztet pirítsuk sötétebbre, majd keverjük a világos rántáshoz. Vigyázz, nehogy túl sűrű legyen.
  • Piríthatsz kevés cukrot, és keverd a mártáshoz.
  • Tehetsz hozzá néhány csepp barnaszószt.
  • Ha van otthon szójamártás, pár csepp sötétebbre színezi a világosra sikerült mártásodat.

Ha leégett az étel…

  • Ha lekozmált az étel, azonnal tedd át egy tiszta edénybe. Vigyázz, ne kapard át a leégett részt. Ez csak akkor segít, ha csak kicsit égett oda.
  • Ha az egészben sütött hús lesült, azonnal tedd át másik edénybe, öntsd rá a zsírt, de ne kapard bele az égett részt. Adj hozzá 2-3 darabka apróra vágott vöröshagymát, vagy száraz kenyérhéjat. Mindkettő magába szívja az égett szagot.
  • A lesült étel kellemetlen ízét elveheted, ha át teszed egy tiszta lábosba, pirítasz egy-két szelet kenyeret, óvatosan rá fekteted a párolgó étel tetejére és ruhával letakarod.
  • Az égett zsírt megjavíthatod, ha 1 kg zsírhoz 3 dl vizet öntesz, és addig forralod, amíg a víz elpárolog. Mielőtt a víz elpárologna, tegyél egy fej vöröshagymát a zsírba, majd 10 perc múlva szedd ki. Ha az égett szag még mindig érződik, tegyél bele újabb hagymát a zsírba. Ez már biztosan segít és ismét fehér, jó ízű lesz a zsír.

Ha túl zsíros lett az étel…

  • Hűtsd ki az ételt, ekkor le tudod szedni a tetejéről a ráhűlt zsírt.
  • Gyorsabban eltávolíthatod a felesleges zsírt, ha salátaleveleket teszel az edénybe. Rögtön vedd ki, mert a zsír azonnal rárakódik a levelekre.
  • Ha jégkockát teszel a meleg ételbe, a zsír azonnal megfagy. Ekkor gyorsan szedd le róla a felesleges zsírt.
  • Ha rántásod zsírosra sikerült, csipetnyi szódabikarbónával javíthatod.
  • Az erőlevest tálalás előtt teljesen zsírtalanítani kell. Pihentesd 10-15 percig, majd a leves tetején húzz végig egy papírszalvétát, így minden zsírt leitatsz a levesről. Diétások levesét is így zsírtalanítsd.
  • A kocsonyalét is zsírtalanítani kell. Ha teljesen kihűlt, egy lapátkanállal szedegesd le, és itasd fel egy szalvétával. Ugyanígy zsírtalanítsd a füstölt hús, vagy csülök főzőlevét is.
  • Ha füstölt húst, csülköt főzöl, a levét hűtsd le. A zsírt szedd le egy szűrőkanállal, tegyél a zsírba egy fél vöröshagymát süss addig, amíg már nem serceg. A hagymát dobd ki, a zsírt pedig elhasználhatod rántások készítéséhez.

Burgonya leggyorsabb sütése…

  • A megmosott burgonyát ne hámozd meg, főzd tíz percig sós vízben, ezután tűzállótálba, vagy tepsibe tedd át és előmelegített sütőben süsd meg.
  • Szúrj a burgonyába egy alumínium szeget, kb. 15 perccel hamarabb megsül a burgonyánk.
  • A burgonya mindkét végéből vágj le egy-egy szeletkét, megrövidül a sütési idő.
  • A burgonyát sütéskor, a zsiradékban szoktam megsózni, ízletesebb lesz tőle. A tányéron már nem kell rá só.

Burgonya főzése…

  • Ha a nagyobb burgonyákat megszurkáljuk, egy időben fő meg a kisebbekkel.
  • Tégy a héjában főtt burgonya vizébe sót, hamarabb megfő, ezen kívül ízletesebb is.
  • Ha a burgonyát felteszed főni, ne hagyd félbe a főzést, mert a burgonya megkeményedik és későbbi forralásnál, már nem fog megpuhulni.

Hús puhítása…

  • Tegyél gyenge ecetet a leveshús főzővizébe.
  • A kemény, rágós sültet, vagy vadhúst előzőleg főzd meg erőlevesnek, vagy húslevesnek, hagyd a vízben pár órát, és ezután süsd meg.
  • A marhaszeletet ecet és olaj keverékében hagyd állni, néha forgasd meg. Sütéskor hamarabb lesz puha.
  • A baromfihúst sütés, vagy főzés előtt locsold meg citromlével. Ettől még omlósabb és finomabb lesz.
  • Az öreg tyúkot, kakast főzés előtt kend meg ecettel. Olyan lesz az íze, mint a csirkének.
  • Az öregebb állatok húsát néhány napra tedd olajos, esetleg ecetes-zöldséges páclébe. A hús porhanyósabb lesz.

Tej…

  • Amibe forralod a tejet, az edényt öblítsd ki hideg vízzel, akkor nem ég le a tej.
  • Ha tejet forralsz, a lábas peremét kend be kevés vajjal, így nem fut ki.
  • Nem savanyodik meg, és nem fut össze a tej, ha forralás előtt literenként egy kávéskanál cukrot teszel bele.
  • Ha véletlenül sikerült kissé savanykás tejet vásárolnod, ne öntsd ki, tegyél bele egy késhegynyi szódabikarbónát és azonnal forrald fel.
  • A tejen forralás után nem képződik hártya, ha a nyers tejbe kevés cukrot teszel és állandó keverés mellett forralod fel, majd az edényt hideg vízbe állítod, közben folytatod a kevergetést, amíg ki nem hűlik.
  • A tejet ne fedd le amíg teljesen ki nem hűlik.
  • A savanyú tejet felhasználhatod tésztába, kalácsba.
  • Hamarabb megalszik a tej, ha teszel bele egy kanál tejfölt.
  • Ha joghurtot készítesz házilag, akkor forrald fel a tejet, hűtsd langyosra és állandó keverés mellett tegyél bele 1-2 evőkanál joghurtot, majd 2-3 órán keresztül egyenletes meleg helyen állni hagyod. Ne legyen túl meleg helyen, mert akkor a joghurt savanyú lesz. Fogyasztás előtt keverd simára.
  • A tejet és tejkészítményeket mindig olyan lábosban készítsd el, amit másra nem használsz, mert átveszik a szagot.

Mártás tartalékban…

  • Keverj össze egy kávéscsésze vajat ugyanannyi liszttel, a keveréket simítsd egy jégkockatartóba, majd fagyaszd le. A megkeményedett kockákat tedd át egy nejlonzacskóba, vagy tároló dobozba, és felhasználásig tartsd a fagyasztóba. Így nem kell mindig kevergetni, csak egy-egy kockát használsz fel. Átlagos sűrűségű mártást kapsz, ha egy kockányi mártásalapot elkeversz egy csésze tejben és állandó keverés mellett felforralod, majd ízesíted.

Ne főjön szét…

  • A tészta főzővizébe mindig tegyél egy kevés olajat, vagy vajat. Nem fő túl és nem ragad össze.

Rizs gyorsan és ízletesen…

  • Kevés zsiradékot forrósíts fel egy edénybe, tedd rá a megmosott rizst, folyamatosan kevergesd, és ha kissé megpirult önts hozzá kétszer annyi vizet, mint a rizs. Ízesítsd sóval és hagyd lobogva forrni, majd fedd le és takarékon főzd tovább. Ha már felitta a vizet, zárd le és pihentesd. Ha Vegetát teszel hozzá só helyett, még ízletesebb lesz.
  • A tejberizs könnyebb és finomabb lesz, ha a kész rizsbe óvatosan hozzákeversz egy-két kanál tojásfehérjéből készült habot.

A zsír ne spricceljen ki…

  • Sütésnél és párolásnál először forrósítsd fel az edényt, ezután tedd bele a zsiradékot. Így még a tojás sem ég le.
  • A zsír melegítés közben azért serceg, mert kissé vizes. Tegyél bele egy szelet kenyeret és süsd ropogósra. Mire megpirul, a víz elpárolog és a zsír nem spriccel tovább.
  • A zsír fröcskölését megakadályozhatod, ha egy kevés sót teszel bele.
  • Sütés közben boríts a serpenyőre fémszitát, így a gőz el tud távozni, de a zsír nem fröccsen szét.

Bő zsíradékban sütés…

  • A zsiradékba tegyél egy kávéskanál ecetet, az étel nem szív magába sok zsírt.
  • Ha rántott húst sütsz, a hús megpuhulása után, emeld fel a lángot, hogy jól felforrósodjon. A húsból kiforr a zsír. Vigyázz, ne süsd túl a bundáját.
  • Ha nem szereted, hogy nagyon ropogós a rántott hús bundája (vagy éppen kicsit túlsütötted), akkor tedd egy itatóssal, vagy szalvétával kibélelt tálba a megsült húst és takard le fedővel, vagy egy rá borított mélytányérral, tállal. A hús gőzétől megpuhul a bundája.

Erős ételszag elkerülése a lakásban…

  • Ha egy tányér forró vízbe néhány csepp levendulaolajat cseppentesz, eltünteti az ételszagot a lakásból.
  • Erős szagú főzelékek főzővizébe cseppents egy kevés ecetet, vagy a tűzhelyen forralj fel egy külön edényben ecetes vizet.
  • Hal sütése közben keletkező kellemetlen szagot csökkentheted, ha a panírozó morzsába, vagy lisztbe parmezán sajtot reszelsz.
  • A kelkáposzta főzésénél keletkező erős szagot elkerülheted, ha egy szelet kenyeret betekersz gézbe és bele engeded a fazékba. Mielőtt a káposzta megfő, emeld ki a kenyeret. Én egy konyhai szűrőbe teszem a kenyérszeletet, jól bele nyomom a vízbe, de csak annyira, hogy a kelkáposztalevelek ne kerüljenek bele.
  • A karfiol főzővizébe tegyél egy darab ecetbe mártott száraz kenyeret. Az ecet a karfiol fehérségét is megőrzi.
  • A karfiol kellemetlen szagát egy kanálnyi tej semlegesíti.
  • Ha a karfiolt főzés előtt sós vízzel leforrázod és teszel mellé száraz kenyérdarabokat, nem lesz kellemetlen a szaga.
  • Ha egy másik illat rokonszenvesebb, forrósíts fel egy kevés fahéjat. A melegedő fahéj erős szaga elnyomja a többit.

Ha a hurka és a sütőkolbász sütés közben összezsugorodik…

  • A hurka és a kolbászsütés közben nem esik össze és nem reped fel, ha sütés előtt 7-8 percig forró vízben áztatod. Sütés előtt forgasd meg lisztben.

Mit tegyek…?

A mártás és puding ne bőrösödjön be…

  • Főzés után rögtön tegyél rá olvasztott vajat, vagy tejfölt, gyengéden keverd meg, a föl és a hab eltűnik a tetejéről.
  • Szórj porcukrot az étel tetejére közvetlenül az után, hogy a tálalóedénybe öntöd. Így nem bőrösödik meg a teteje.